Biura do wynajęcia Gdańsk Oliwa

Hasło reklamowe Olivia Business Centre, kompleksu biurowców usytuowanego w Gdańsku-Oliwie, brzmi „Razem tworzymy metropolię”. Nie można więc chyba mieć wątpliwości, że jeśli robić wielkie biznesy, to tylko w Oliwie.

Największy projekt biurowy w Polsce

Jeśli ktoś jednak myśli, że to brzmi zbyt buńczucznie, proponuję zapoznać się z nazwami kilku marek, które zadomowiły się w tym miejscu: PwC, Allianz, Amazon Echo (czyli zamerykanizowana wersja naszej dawnej polskiej IVONY), Energa, Open Finance, Hays, norweski koncern mediowy Schibsted Tech Polska. W sumie jest ich ok. 50, polskich i zagranicznych, co czyni ten kompleks największym centrum biznesowym w północnej Polsce. Natomiast docelowo OBC planuje oferować aż 120 tys. mkw. powierzchni użytkowej, dzięki czemu uzyska status drugiego największego projektu biurowego w Polsce. Nie musimy się jednak obawiać, że przytłoczy nas korporacyjna atmosfera – w kwietniu 2015 r. na patio OBC rozpoczęto budowę całorocznego ogrodu zimowego dla najemców i mieszkańców Oliwy. Otwarcie przewidziano na początek 2016 r.

Dla alchemików biznesu

Innym ciekawym punktem na mapie dla szukających biur na wynajem w Gdańsku jest zespół budynków Alchemia. Potencjalnych kontrahentów powinna zainteresować informacja, że inwestycja – jeszcze na etapie planowania – otrzymała amerykański certyfikat LEED (Leadership in Energy & Environmental Design). Można więc się spodziewać wysokiego komfortu użytkowania i niższych kosztów eksploatacji. W Alchemii (budynki Aurum i Platinum) znajdziemy 37 420 mkw. powierzchni biurowej. Docelowo ma powstać siedem budynków (zakończenie inwestycji jest planowane na 2020 r.). Pod koniec lipca 2015 r. ten gdański kompleks na swoją nową lokalizację wybrał potentat branży finansowej, spółka State Street.

A może Przymorze?

Na granicy Oliwy z Przymorzem znajdują się jeszcze dwa miejsca, o których należy wspomnieć, omawiając potencjał biznesowy tej części miasta: Arkońska Business Park (przestrzeń biurowa: 29 900 mkw.) i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości „Starter” (przestrzeń biurowa: 4600 mkw.), będący wspólną inicjatywą Miasta Gdańska oraz Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. ABP to zespół pięciu nowoczesnych budynków biurowych zaprojektowanych zgodnie ze standardem A. W jego bliskim sąsiedztwie mieszczą się hale Międzynarodowych Targów Gdańskich, co podnosi rangę całego kompleksu. Wśród najemców ABP znajdują się m.in.: PZU SA, Bank BPH, First Data, IBM, Deloitte, BZ WBK, Schneider Electric, Mercor, Agencja Rozwoju Pomorza, Grupa Implix, Synopsys Poland, PLAY czy Xelion Doradcy Finansowi. Budynek GIP „Starter” również spełnia standardy klasy A. Około 60 proc. z mieszczących się w nim biur do wynajęcia (tzw. inkubator) przeznaczono dla firm rozpoczynających działalność lub prowadzących ją nie dłużej niż 3 lata. Dla takich podmiotów przewidziano preferencyjną stawkę najmu.

Centra handlowe

Na terenie Gdańska-Oliwy znajdują się centra handlowe Olivia i Familia, liczne tereny zielone (park im. Adama Mickiewicza, Lasy Oliwskie), co czyni tę okolicę komfortowym miejscem dofunkcjonowania i może być pomocne w osiągnięciu przez użytkowników biur tzw. work-life balance.