Biura do wynajęcia Gdańsk Matarnia

Port lotniczy w Gdańsku w ubiegłym czasie bardzo się zmienił. Dynamiczny rozwój lotniska nie pozostaje bez wpływu również na okolicę. Przedsiębiorcy zainteresowani otwieraniem firm w tym regionie coraz częściej będą otwierać biura w zachodniej części miasta. Nowoczesny Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy znajduje się w obrębie dzielnicy Matarnia, części miasta położonej na Pojezierzu Kaszubskim. Ta część miasta jest dobrze skomunikowana – przebiega tędy obwodnica Trójmiasta, stanowiąca część drogi ekspresowej S6.

Łatwiej dojechać i dolecieć

Dzięki otworzeniu nowego terminala (T2) zwiększono przepustowość do 5 mln pasażerów rocznie, ale to jeszcze nie koniec prac – wkrótce ta liczba zwiększy się do 7 mln pasażerów na rok. Podmioty zainteresowane lokalami użytkowymi do wynajęcia w Gdańsku z pewnością uwzględnią fakt, że atrakcyjność tego obszaru znacznie podniesie również uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W 2015 r. do użytku mają zostać oddane trzy przystanki: Gdańsk Matarnia, Gdańsk Port Lotniczy oraz Gdańsk Rębiechowo. Przewiduje się, że PKM ożywi cały region dzięki usprawnieniu komunikacji Gdańska z Kaszubami i ułatwieniu dojazdu do aglomeracji mieszkańcom Kartuz i Kościerzyny. Funkcjonowanie połączonych w jeden system PKM, SKM i rozbudowywanego transportu tramwajowego jest mocnym atutem Trójmiasta i podnosi jego atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. Potencjalni pracodawcy będą mogli bowiem teraz liczyć na większą dostępność kadr.

Infrastruktura handlowa

Na terenie dzielnicy znajduje się otwarty w 2005 r. Park Handlowy Matarnia – 50 sklepów z ofertą modową, meblową, a także kawiarnie, oddział Poczty Polskiej, sklep meblowy Ikea, market budowlany Obi, market z artykułami RTV i AGD Media Markt.

Uruchomione inwestycje biurowe

Zaledwie trzy minuty pieszo od portu lotniczego i trzy minuty jazdy samochodem od wjazdu na obwodnicę ulokowano kompleks BCB Business Park. Docelowo ma się składać z pięciu budynków biurowych klasy A (w trzech – B1, B2 i B3 – dostępne będzie po 9250 mkw. powierzchni biurowej, a w pozostałych dwóch – B4 i B5 – po 8690 mkw. powierzchni biurowej), centrum usług towarzyszących (zaplanowano tu m.in. przedszkole, pralnię, centrum medyczne), czterogwiazdkowego hotelu i dużej ilości miejsc parkingowych. Wszystkie budynki będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do najemców BCB BP zaliczają się już: SKANSKA, firmy z sektora IT Banqsoft, Learnetic i SolwIT, Bałtyckie Centrum Biznesu czy Warbud.Również pięć budynków mieszczących powierzchnie biurowe do wynajęcia przewidziano w kompleksie Allcon Park (klasa B+). W latach 1998–2011 wybudowano obiekty 1, 2 i 3 o łącznej powierzchni użytkowej 20 tys. mkw. Niedawno oddane do użytku ostatnie niezagospodarowane obiekty 4 i 5 to w sumie 5 tys. mkw. powierzchni. Wszystkie budynkimają obecnie tylko jednego, za to prestiżowego najemcę – Intel Technology Poland. Piąty biurowiec pomieści punkt badawczy firmy (m.in. laboratoria).

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… Airport City

Jeszcze w 2013 r. prasa zapowiadała powstanie w Gdańsku nowej dzielnicy ulokowanej w sąsiedztwie portu lotniczego – Airport City. Biuro JSK Architekci przygotowało wówczas zapierającą dech w piersiach koncepcję rozwoju na 2030 r. Później sprawa ucichła, ale sfinalizowanie wspomnianych wcześniej inwestycji usprawniających komunikację pozwala sądzić, że w niedługim czasie prace w tej części miasta nabiorą tempa i że rzeczywiście będziemy mieli szansę obserwować rozkwit tej części miasta. Chodzenie do biura mieszczącego się w takim miejscu będzie z pewnością uskrzydlające.